7 Şubat 2023 Salı

CVK Mobilya, toplam gelirinin yüzde 60’ını ihracattan sağladı

Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) tarafından TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi ile İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen Uluslararası İstanbul Mobilya Fuarı (IIFF 2023) sona erdi. Fuarda yer alan yerli şirket CVK Mobilya da yeni sezon trendlerini görücüye çıkardı. Şirketin Genel Müdürü Fatih Çevik yaptığı değerlendirmede, “4 milyar dolarlık toplam gelirimizin yüzde 60’ını ihracattan elde ettik. 2023 toplam gelir hedefimiz 10 milyon dolar. Bunun yüzde 75’ini ihracattan elde etmeyi amaçlıyoruz” 

Alanında Avrupa’nın en büyüğü, dünyanın ise ikinci büyük fuarı olma özelliği taşıyan IIFF 2023’ü bu yıl tam 167 bin 500 kişi ziyaret etti. Ziyaretçi sayısının önceki yıla göre yüzde 25 civarında artması dikkati çekti. Türk mobilyasını dünya vitrinine çıkaran, ülkenin tüm bölgelerinden mobilya üreticilerinin ve sanayicilerinin yer aldığı uluslararası organizasyona, 1.000’den fazla firma ve 3 binin üzerinde marka katıldı. 

Bu yıl 250 bin metrekarelik alanda gerçekleştirilen fuarda, katılım talebinin yüksek olması nedeniyle 28 salonun yanı sıra çadırlar kuruldu ve üreticiler ziyaretçilerle buluşturuldu. 156 ülkeden yabancı ziyaretçi ve alım heyetinin ağırlandığı fuarda, bu yıl ilk kez yurt dışından markalar da yer aldı. 

TÜRK ÜRETİCİLERİN GÖZ ALICI TASARIMLARI BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI 

Son yıllarda dünyanın en çok mobilya ihraç eden ülkeleri arasında 8’inciliğe yükselen ve ürün çeşitliliğinde ABD, Çin ve İtalya’nın ardından 4’üncü ülke konumuna ulaşan Türkiye’nin mobilya tasarımında aldığı yol bir kez daha gözler önüne serildi. 

Ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiği ve yeni sezona ilişkin trendlerin belirlendiği fuarda, Türk üreticilerin göz alıcı tasarımları büyük beğeni topladı. 

Fuarla ilgili değerlendirmelerde bulunan CVK Mobilya Şirketler Grubu Genel Müdürü Fatih Çevik, kaliteden ödün vermeden ürettikleri şık ve modern tasarımlara sahip mobilyaları fuarda yerli ve yabancı alıcılarla buluşturduklarını söyledi. Geçen yıl ekonomideki küresel dalgalanmalara ve zorluklara rağmen üretime ve yatırımlarına ara vermeden faaliyetlerini sürdürdüklerini dile getiren Çevik, 4 milyar dolarlık toplam gelirinin yüzde 60’ını ihracattan elde ettiklerini vurguladı 

TÜRK MOBİLYA SEKTÖRÜNÜN 2023 İHRACAT HEDEFİ 6 MİLYAR DOLAR 

Çevik, 2023’e yüksek ilgi gören Uluslararası İstanbul Mobilya Fuarı’nın sağladığı motivasyonla başladıklarını kaydederek, etkinliğe gösterilen yüksek ilginin Türk mobilya sektörünün gücünü gösterdiğini anlattı. 

Geçen yıl mobilya sektörünün 2021’e göre yüzde 11,2’lik artışla 4,7 milyar dolarlık ihracata imza attığını ve 200 ülkeye ürün gönderildiğini ifade eden Çevik, şu değerlendirmelerde bulundu: 

“Bu yıl mobilya fuarındaki yabancı ziyaretçi yoğunluğu etkinliğin ihracata yüksek katkı sağlayacağının bir göstergesi. Türk mobilya sektörünün 2023 ihracat hedefi 6 milyar dolar. Fuarda çok yoğun iş birliği anlaşmalarına imza atıldı. Bu imzalar sayesinde 6 milyar dolarlık ihracat hedefine 3 milyar dolarlık katkı sağlanması bekleniyor. Yani yıllık ihracatın yarısının anlaşması bu fuarda yapılıyor.” 

ÜRETTİĞİMİZİN YÜZDE 75’İNİ 180 ÜLKEDE SATIYORUZ 

Fatih Çevik, fuarda kendi ürünlerinin de yoğun ilgi gördüğünü belirterek, 6 gün boyunca stantlarında yerli ve yabancı binlerce ziyaretçiyi ağırladıklarını söyledi. Ürünlerinin ziyaretçiler tarafından büyük beğeni topladığını vurgulayan Çevik, “2023 toplam gelir hedefimiz 10 milyon dolar. Bunun yüzde 75’ini ihracattan elde etmeyi amaçlıyoruz. Hali hazırda 5 kıtada 180 ülkeye ihracat yapıyoruz. Bu pazarlarda derinleşmeyi ve ağırlığımızı artırmayı hedefliyoruz” 


Yorumunuzu bırakın